Transport jest jednym z ważnych sektorów gospodarki. Na jego rozwój ma wpływ wiele czynników — na przykład rosnąca potrzeba digitalizacji. Powstaje coraz więcej programów, których zadaniem jest usprawnienie procesów transportowych, spedycyjnych i logistycznych. W 2023 roku będziemy mogli zaobserwować zmiany i nowe trendy w branży TSL.
Automatyzacja transportu
Z automatyzacją możemy spotkać się nie tylko w branży transportu. Jest coraz bardziej popularna i coraz częściej stosowana w środowisku usługowym, aby przyspieszyć tempo pracy. Automatyzacja transportu prężnie się rozwija i przynosi wiele korzyści. Programy transportowo-spedycyjne odgrywają ważną rolę w rozwoju firm transportowych, zwiększając efektywność i oszczędność oraz zapobiegając potencjalnym błędom. Dzięki nowoczesnym oprogramowaniom firmy transportowe mogą mieć pod kontrolą każdy obszar branży TSL.
Przykładem systemu, który usprawnia procesy związane z dokumentacją transportu, jest program do faktur dla firmy transportowej.
Poniżej przedstawiamy nowe technologie z zakresu automatyzacji transportu.
Systemy zarządzania flotą
Flota transportowa, czyli zespół wszystkich środków samochodowych wykorzystywanych w danej firmie wymaga dobrego systemu do zarządzania. Liczą się tu przede wszystkim koszty, na których firmom najbardziej zależy. Utrzymanie floty samochodowej jest znacznie łatwiejsze, gdy firma posiada system do tego stworzony. Koszty paliwa, ubezpieczenia, czy naprawy dzięki odpowiedniej pomocy programu będą pod kontrolą. System do zarządzania flotą i wszystkim, co z nią związane pozwala zwiększyć zyski.
Systemy planowania i automatyzacji tras
Jednym z trendów technologicznych, który będzie przynosił znaczne zmiany w branży TSL jest rozwój telematyki transportu. Systemy planowania i automatyzacji tras poprawią kontrolę nad łańcuchem dostaw, czyli usprawnią dostawy, skrócą postoje oraz sprawią, że liczba przejazdów „na pusto” znacznie się zmniejszy. Rozwój telematyki wniesie również poprawę bezpieczeństwa na trasie — telematyczne rozwiązania pozwolą kontrolować styl jazdy i czuwać nad niebezpiecznymi zachowaniami na drodze.
Systemy zarządzania magazynami
Oprogramowania do zarządzania magazynami pozwalają na większą kontrolę stanów magazynowych, wpływają na lepszą organizację pracy, pomagają w szybkiej realizacji zamówień. Stosowanie programu do zarządzania magazynem przekłada się na szybszą obsługę klientów, identyfikowanie pomyłek i rozwiązywanie problemów, które mogą wystąpić w trakcie realizacji zamówienia.
Wprowadzenie elektronicznego listu przewozowego (CMR)
Wprowadzenie elektronicznego listu przewozowego będzie korzystne dla gospodarki, a zwłaszcza dla branży transportowej. e-CMR jest jednoznaczny z listem przewozowym, różnią się jedynie wersją odczytu – e-CMR to list przewozowy w postaci elektronicznej. Elektroniczny list przewozowy minimalizuje wszelkie opóźnienia i pozwala na uniknięcie błędów związanych z ręcznym przepisywaniem informacji. Jego zaletą jest także aktualizowanie informacji, a co za tym idzie — zapewnienie lepszej jakości danych.