Zestaw solarny do kampera – skorzystaj ze słońca podwójnie!

Solar do kampera to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy uwielbiają podróżować na dziko. Dzięki niezależnemu dostępowi do energii elektrycznej z własnych paneli fotowoltaicznych można biwakować poza polem kempingowym i mieć dostęp do zmagazynowanego prądu. Wolność i niezależność wszystkich tych, którzy kochają podróżowanie kamperem, nabiera tym samym nowego wymiaru!

 

Zestaw solarny do kampera - skorzystaj ze słońca podwójnie!

Jak mocne panele fotowoltaiczne wybrać?

Moc paneli fotowoltaicznych trzeba dopasować do pojemności akumulatora. Zaś ta zależna jest od kilku czynników:

    • liczba osób, które podróżują i korzystają z energii elektrycznej w kamperze

 

    • liczba i rodzaj urządzeń elektrycznych w aucie (jeśli masz tylko radio i ładujesz telefony, wystarczy Ci akumulator do 80Ah; gdy korzystasz z lodówki  i telewizora, potrzebujesz większy akumulator, czyli około 120-150Ah)

Producenci solarów do kampera podają w specyfikacji każdego zestawu, do jak dużego akumulatora będzie on najbardziej odpowiedni. W przypadku paneli o mocy 100W akumulator powinien mieć pojemność 40-90Ah. Jeśli w kamperze będzie działać telewizor, dodatkowe oświetlenie (najlepiej LED), trzeba wybrać większy zestaw, np. 2 x 140W.

Jak zamontować solar do kampera?

Panele fotowoltaiczne do kampera przeznaczone są zwykle do samodzielnego montażu. Panele elastyczne przykleja się do dachu przy pomocy kleju odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Doskonale sprawdzą się wtedy, gdy dach w samochodzie nie jest całkiem płaski. Panele ramowe są cięższe i montuje się je na specjalnych ramkach. Nie zużywają się za to tak szybko, jak panele klejone.

Do zamontowania paneli trzeba użyć odpowiednich przewodów. W wielu wypadkach producenci sprzedają w zestawie panele, przewody oraz regulator. Trzeba pamiętać o tym, że odległość pomiędzy regulatorem a akumulatorem nie może być większa niż 2m. Regulator nie powinien być zamknięty – powinien mieć dostęp do powietrza, by zapewnić mu chłodzenie. Same panele mogą być połączone z regulatorem przy pomocy dłuższego przewodu. Solary najlepiej łączyć ze sobą szeregowo. Wszystko dlatego, że wtedy zyskuje się wyższe napięcie.

Każda instalacja samochodowa może być rozbudowywana. Najlepiej dokupić panele tego samego producenta i o tej samej mocy.

Kiedy warto zainwestować w solar do kampera?

Solar do kampera czyli niezależne źródło energii elektrycznej przydaje się szczególnie tym miłośnikom podróży, którzy biwakują poza oficjalnymi miejscówkami dla turystów. W Polsce nie ma zakazu nocowania w kamperze na parkingach i poboczach, dlatego amatorów dzikich wyjazdów jest całkiem sporo. Najtańszy zestaw (solar+regulator i akumulator) to koszt około 1000 zł. Przy obecnych cenach na polach dla kamperów taki koszt zwraca się całkiem szybko.

Blog Handel

Coraz więcej ciekawych marek w outletach

Rok 2023 był niezwykle dynamicznym czasem dla polskich centrów Designer Outlet zarządzanych przez ROS Retail Outlet Shopping. Obfitował w premiery i otwarcia nowych, oczekiwanych salonów marek fashion i lifestyle. Niektórzy ze stałych najemców skorzystali z możliwości i przenieśli się do większych salonów, w których mogą skalować i rozwijać sprzedaż, poszerzając swoją ofertę. W ciągu tych […]

Read More
Blog Finanse Handel

Zjawisko „short squeezes” – Jak spekulanci mogą wpływać na nagłe wzrosty cen akcji?

W świecie finansów istnieje wiele zjawisk i strategii, które mogą drastycznie wpływać na ceny akcji na rynkach kapitałowych. Jednym z takich zjawisk jest „short squeeze”, czyli sytuacja, w której spekulanci, którzy zajęli krótkie pozycje na danej akcji, zostają zmuszeni do zakupu tych akcji w celu zabezpieczenia swoich pozycji, co prowadzi do nagłego wzrostu cen. W […]

Read More
Blog

Usg stopy – skuteczna metoda diagnostyczna w identyfikacji problemów

Rola usg w diagnostyce stóp Ultrasonografia (USG) stopy jest niezwykle przydatną metodą diagnostyczną w identyfikacji różnorodnych problemów zdrowotnych dotyczących stóp. Choć często kojarzy się z obrazowaniem wewnątrzbrzusznym czy diagnostyką ciąży, to jednak zastosowanie USG w dziedzinie ortopedii i podologii staje się coraz powszechniejsze i bardziej cenione. Zalety usg w diagnostyce stóp USG stopy oferuje wiele […]

Read More