Zestaw solarny do kampera – skorzystaj ze słońca podwójnie!

Solar do kampera to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy uwielbiają podróżować na dziko. Dzięki niezależnemu dostępowi do energii elektrycznej z własnych paneli fotowoltaicznych można biwakować poza polem kempingowym i mieć dostęp do zmagazynowanego prądu. Wolność i niezależność wszystkich tych, którzy kochają podróżowanie kamperem, nabiera tym samym nowego wymiaru!

 

Zestaw solarny do kampera - skorzystaj ze słońca podwójnie!

Jak mocne panele fotowoltaiczne wybrać?

Moc paneli fotowoltaicznych trzeba dopasować do pojemności akumulatora. Zaś ta zależna jest od kilku czynników:

    • liczba osób, które podróżują i korzystają z energii elektrycznej w kamperze

 

    • liczba i rodzaj urządzeń elektrycznych w aucie (jeśli masz tylko radio i ładujesz telefony, wystarczy Ci akumulator do 80Ah; gdy korzystasz z lodówki  i telewizora, potrzebujesz większy akumulator, czyli około 120-150Ah)

Producenci solarów do kampera podają w specyfikacji każdego zestawu, do jak dużego akumulatora będzie on najbardziej odpowiedni. W przypadku paneli o mocy 100W akumulator powinien mieć pojemność 40-90Ah. Jeśli w kamperze będzie działać telewizor, dodatkowe oświetlenie (najlepiej LED), trzeba wybrać większy zestaw, np. 2 x 140W.

Jak zamontować solar do kampera?

Panele fotowoltaiczne do kampera przeznaczone są zwykle do samodzielnego montażu. Panele elastyczne przykleja się do dachu przy pomocy kleju odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Doskonale sprawdzą się wtedy, gdy dach w samochodzie nie jest całkiem płaski. Panele ramowe są cięższe i montuje się je na specjalnych ramkach. Nie zużywają się za to tak szybko, jak panele klejone.

Do zamontowania paneli trzeba użyć odpowiednich przewodów. W wielu wypadkach producenci sprzedają w zestawie panele, przewody oraz regulator. Trzeba pamiętać o tym, że odległość pomiędzy regulatorem a akumulatorem nie może być większa niż 2m. Regulator nie powinien być zamknięty – powinien mieć dostęp do powietrza, by zapewnić mu chłodzenie. Same panele mogą być połączone z regulatorem przy pomocy dłuższego przewodu. Solary najlepiej łączyć ze sobą szeregowo. Wszystko dlatego, że wtedy zyskuje się wyższe napięcie.

Każda instalacja samochodowa może być rozbudowywana. Najlepiej dokupić panele tego samego producenta i o tej samej mocy.

Kiedy warto zainwestować w solar do kampera?

Solar do kampera czyli niezależne źródło energii elektrycznej przydaje się szczególnie tym miłośnikom podróży, którzy biwakują poza oficjalnymi miejscówkami dla turystów. W Polsce nie ma zakazu nocowania w kamperze na parkingach i poboczach, dlatego amatorów dzikich wyjazdów jest całkiem sporo. Najtańszy zestaw (solar+regulator i akumulator) to koszt około 1000 zł. Przy obecnych cenach na polach dla kamperów taki koszt zwraca się całkiem szybko.

Blog

Kampanie reklamowe w białobrzegach: jak osiągnąć maksymalny zasięg?

W dzisiejszym świecie skuteczna kampania reklamowa jest kluczowym elementem sukcesu każdej działalności biznesowej. Białobrzegi, malownicze miasto leżące w sercu Polski, nie są wyjątkiem. Dla przedsiębiorców i marketerów dążących do osiągnięcia maksymalnego zasięgu w tej lokalizacji istnieje szereg skutecznych strategii. W tym artykule omówimy różne sposoby dotarcia do klientów w Białobrzegach i osiągnięcia sukcesu w kampaniach […]

Read More
Blog

Dlaczego nasze produkty są najlepszym wyborem dla rolników

Rolnictwo to jedna z najważniejszych dziedzin gospodarki, a rolnicy potrzebują wysokiej jakości produktów, aby osiągnąć maksymalne plony i zyski. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego produkty od WybieramInnvigo są niezrównane, gdy chodzi o wsparcie rolnictwa i zwiększanie efektywności produkcji. Wyjątkowa jakość WybieramInnvigo to marka, która od lat cieszy się uznaniem wśród rolników dzięki swoim produktom […]

Read More
Blog

Chwasty: Przeciwnik czy sojusznik? Odkryj prawdę za fasadą

Chwasty od zawsze były postrzegane jako niepożądane rośliny w środowisku rolniczym. Jednak czy zawsze są one tylko szkodnikami, czy może także pełnią istotną rolę w ekosystemie? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii i odkryjemy, czy chwasty są prawdziwym przeciwnikiem czy też mogą być potencjalnym sojusznikiem dla rolnictwa. Tradycyjne podejście do chwastów Tradycyjnie chwasty […]

Read More