Rynek wtórny czy pierwotny przy zakupie mieszkania?

Jedną z najważniejszych inwestycji wielu z nas jest kupno nieruchomości. Zazwyczaj wymaga nie tylko wkładu finansowego, lecz także dokładnego przeanalizowania, czego potrzebujemy. Zakup mieszkania jest często niezwykle kosztowny, dlatego często nie możemy sobie pozwolić na to z własnych środków i musimy wziąć kredyt na długie lata. W związku z tym musi być to naprawdę przemyślana decyzja. Jedną z kwestii, którą warto rozważyć, jest to, czy lepszy dla nas będzie rynek wtórny czy pierwotny. Za każdym z rozwiązań przemawia coś innego.

Rynek wtórny i pierwotny – co to oznacza? 

Zacznijmy od tego, co w ogóle oznaczają tytułowe terminy. Najprościej rzecz ujmując, rynek wtórny to mieszkania z drugiej ręki, w których ktoś już mieszkał. Rynek pierwotny to najczęściej mieszkania od dewelopera, których stajemy się pierwszymi właścicielami.

Poszukiwanie mieszkań

W dzisiejszych czasach poszukiwanie mieszkań bywa znacznie prostsze, ponieważ mamy do dyspozycji internet, w którym możemy znaleźć właściwie wszystko. Jednak zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia, musimy zastanowić się, czego właściwie potrzebujemy. Co jest dla nas ważne i jakie czynniki musimy wziąć pod uwagę?

Lokalizacja

Dla wielu pierwszym punktem do rozmyślań jest lokalizacja mieszkania. Zaczynamy od miasta/miejscowości, następnie musimy się zastanowić, czy wolimy centrum, a może obrzeża. Zdarza się, że jesteśmy pośrodku. Na przykład, kiedy szukamy mieszkania w Krakowie, chcemy mieszkać w spokojnej okolicy, dobrze skomunikowanej z miastem, ale nie w centrum, warto sprawdzić mieszkania przy Piasta Kołodzieja

Ile możemy wydać? 

Bardzo istotna jest również kwestia tego, jakie mamy środki finansowe. To pozwala nam zdecydowanie przefiltrować ofertę na rynku. Musimy wiedzieć, jakie widełki cenowe będą dla nas najodpowiedniejsze, jaką mamy zdolność kredytową, jeśli decydujemy się na pożyczkę. Finanse są kluczową kwestią i mogą determinować nasze wybory. 

Możliwość remontu

Zazwyczaj mieszkania z rynku wtórnego trzeba wyremontować, nierzadko generalnie. Musimy więc mieć na to odpowiednie nakłady. Z kolei mieszkania z rynku pierwotnego zazwyczaj są niemal gotowe do zamieszkania, nie potrzebują remontu, wszystko jest w nich nowe. 

Czas wprowadzki

Jeśli zależy nam na szybkim zamieszkaniu, musimy mieć świadomość, że na mieszkania z rynku pierwotnego często się czeka – nawet długie miesiące. Jeśli zależy nam na szybkiej wprowadzce do nowego mieszkania, warto rozważyć rynek pierwotny.

Kupno mieszkania wymaga przemyślenia wielu kwestii. Warto zrobić to dokładnie.

Nieruchomości

Mieszkania jak marzenie specjalnie dla ciebie

Jeżeli na przykład i tobie znudziło się ju zamieszkiwanie w swoim starym domku jednorodzinnym lub też w bloku z wielkiej płyty i właśnie teraz poszukujesz dla siebie jak najlepszego nowoczesnego mieszkania, to na pewno już jakiś czas temu filtrowałeś polski rynek deweloperski. Czy wobec tego byłeś zadowolonym z poszukiwań które przeprowadzałeś na nim? A może […]

Read More
Blog Dom Nieruchomości

Jak uzyskać korzystną cenę wynajmu lokalu?

Osoby które wynajmują mieszkania z pewnością chcą uzyskać jak najlepsze ceny za miesięczny wynajem, oczywiście warto zwrócić uwagę iż w tym przypadku dużą rolę odgrywa lokalizacja. Z pewnością bardzo poszukiwane są mieszkania w centrach miast, czasem różnego rodzaju firmy poszukują lokali do wynajęcia, mogą być to różnego rodzaju firmy usługowe czy handlowe. Warto zwrócić uwagę […]

Read More
Nieruchomości

Praca przez złożoność zakupu nieruchomości

Masz wiele zmartwień i obaw, jeśli chodzi o kupno nieruchomości, ale wiesz, że trzeba to zrobić, a kiedy będziesz gotowy – no cóż, jesteś gotowy. Jeśli chcesz znaleźć odpowiednią nieruchomość i mądrze kupować, możesz podać kilka świetnych wskazówek, które zapewnią ogólne lepsze wrażenia.Jeśli niedawno sprzedałeś swój dom lub kupiłeś nowy, najprawdopodobniej przeprowadzisz się. Zatrudnij firmę […]

Read More