Na czym polega trening cardio

Tak naprawdę trening cardio to wszystko, co podnosi tętno serca i tempo oddychania, ale również poprawia pracę serca, płuc i układu krążenia.

Prawie każda aktywność fizyczna, którą wykonujesz, może przyspieszyć tętno, od podnoszenia ciężarów, przez spacerowanie między biurkiem a łazienką, po wstanie z łóżka rano. Aby aktywność kwalifikowała się jako trening cardio, musi spełniać oba kryteria wymienione powyżej. Krótko mówiąc, musi podnosić tętno i częstość oddechów oraz wzmacniać układ sercowo-naczyniowy.

Na czym polega trening cardio

Ćwiczenia wzmacniające układ sercowo-naczyniowy

Zajęcia, takie jak spacery i jazda na rowerze, przynoszą same korzyści naszemu organizmowi, ale nie są to ćwiczenia cardio. Dzieje się tak, ponieważ nie rzucają one wyzwania sercu i płucom na tyle, aby poprawić ich funkcjonowanie. Ćwiczenia aerobowe to jedna z form treningu cardio, ale nie jedyna. Standardowe treningi, takie jak bieganie, jazda na rowerze i wchodzenie po schodach, mogą być świetnymi ćwiczeniami cardio, tak samo jak kickboxing, gra w piłkę i odgarnianie śniegu. Twoje możliwości treningu cardio są prawie nieograniczone. Musisz tylko utrzymywać wystarczająco wysoką intensywność ćwiczeń, aby rzucić wyzwanie swojemu sercu i płucom.

Trening cardio może być ćwiczeniem stacjonarnym wykonywanym z małą lub umiarkowaną intensywnością, takim jak jogging lub jazda na rowerze. Trening cardio może być również interwałami ćwiczeń o wysokiej intensywności, w których robisz wszystko przez 20-120 sekund, a następnie odpoczywasz wystarczająco długo, aby umożliwić wykonanie następnej rundy z równą intensywnością. Ćwiczenia cardio, które wybierzesz, powinny obejmować duże grupy mięśni nóg i tułowia, ponieważ mniejsze grupy mięśni, takie jak biceps i łydki, nie wytwarzają wystarczająco dużego zapotrzebowania na tlen, aby stymulować układ sercowo-naczyniowy.

Wzmacniając układ sercowo-naczyniowy, zwiększasz jego zdolność do pobierania tlenu, pompowania krwi do pracujących mięśni oraz usuwania dwutlenku węgla i innych produktów przemiany materii z organizmu. Ponadto, gdy serce staje się bardziej wydajne w pompowaniu krwi, zmniejsza się tętno spoczynkowe, zmniejszając obciążenie najważniejszych mięśni.

Sport

Ochraniacze piłkarskie z których będziecie zadowoleni

Starsi kibice piłki nożnej na pewno pamiętają że przed laty wielu piłkarzy i to nawet reprezentacyjnych grało bez żadnych ochraniaczy na nogach. Niestety zbyt często aniżeli tego sobie życzyli kończyło się to w ich przypadku czasami naprawdę bardzo poważnymi kontuzjami. Dzisiaj związki piłkarskie bardzo poważnie podchodzą do zdrowia futbolistów i dlatego muszą oni grac w […]

Read More
Sport

Funkcjonalna męska koszulka na siłownię

Dobór odzieży sportowej rzeczą o dużym znaczeniu, ponieważ aktywność pociąga za sobą proces wdrażania i unowocześnienia korzystnych zmian odnoszących się do kwestii komfortu i ergonomii tego co nosimy.   Wybierz odpowiednią odzież treningową Nie powinniśmy szarżować z decyzjami w sprawach związanych z doborem odzieży na trening. Stawiając na możliwości demonstrowane przez zalety jakie wniesie funkcjonalna męska […]

Read More